Poletne šole in prakse

POLETNE ŠOLE

Poletne šole se odvijajo v času poletnih počitnic v Sloveniji in tujini, pri čemer lahko trajajo nekaj dni, ali tednov. So odličen način za nadgrajevanje znanja, seznanitev z določeno temo in navezovanje stikov, v nekaterih primerih pa lahko z udeležbo pridobiš tudi kredite, ki se ti upoštevajo na tvoji fakulteti. 

V kolikor te zanimajo poletne šole, ki se izvajajo v okviru slovenskih univerz, je najbolje, da vsako leto spremljaš razpise posamezne univerze oz. fakultete, spodaj pa prilagamo še nekaj uporabnih povezav:

Seveda obstaja tudi veliko možnosti za udeležbo na poletnih šolah v tujini. Včasih jih ponujajo slovenske fakultete (npr. v sodelovanju s tujimi institucijami), pomagaš pa si lahko tudi z naslednjimi iskalniki:

PRAKSE

Ena izmed najbolj priljubljenih oblik pridobivanja (delovnih) izkušenj za študente je delovna praksa, ki zagotovo lahko pomaga pri iskanju zaposlitve po koncu študija. Ne samo, da služi kot odskočna deska za prihodnost, koristna je tudi v smislu pridobivanja novih kontaktov in referenc, ki ti bodo vsekakor koristile skozi tvojo kariero.

V kolikor te zanima delovna praksa v sklopu programa Erasmus+, si lahko več prebereš v našem prispevku o študijskih izmenjavah, seveda pa to nikakor ni edina možnost, ki jo imate študenti na voljo.

Edinstveno priložnost skozi katero se lahko preizkusiš v večkulturnem, večjezičnem in večnarodnem okolju je npr. pripravništvo v institucijah, organih in agencijah EU. Delo prinese vpogled v delovanje evropskega integracijskega procesa, njegovih ciljev in politik,  pridobljeno znanje pa poveča tvoje možnosti za nadaljnjo kariero na teh položajih. Več informacij in aktualne razpise lahko najdeš tukaj (EU careers) in tukaj (Youth 4 Europe). 

Strokovne izkušnje v podjetjih po vsem svetu, omogočajo tudi mednarodne prakse mreže IAESTE. Namenjene so predvsem študentom naravoslovnih in tehniških ved, med njimi pa se pojavi tudi kakšna za družboslovce (jezikoslovce, ekonomiste ipd.). Vse prakse so plačane, pri čemer plačilo krije vsaj stroške bivanja v tuji državi. Več si lahko prebereš tukaj.

Pri iskanju delovnih praks v tujini ti lahko pomagajo tudi naslednji portali:

Če bi raje opravljal prostovoljna dela, ki imajo v vsaki skupnosti velik pomen, priložnosti nudijo Zavod voluntariat, SALTO in mnogi drugi.

ŽIVLJENJEPIS IN MOTIVACISJKO PISMO

Pri prijavi na prakso moraš praviloma priložiti življenjepis in motivacijsko pismo. Seveda lahko na internetu najdeš veliko uporabnih obrazcev, z naše strani pa prilagamo še nekaj splošnih nasvetov, ki so ti pri pisanju lahko v pomoč.

Življenjepis se večinoma piše v obliki Europassa, ki ga enostavno izpolniš po tabeli (navedeš znanja, izobrazbo ter kompetence), v nekaterih primerih pa je morda bolje, da napišeš lasten življenjepis in ga urediš tako, da bolje predstaviš svojo ustvarjalnost in kreativnost. Vsekakor mora vsebovati:

  • osebne in kontaktne podatke; 
  • izobrazbo in pomembnejše dosežke tekom študija;
  • delovne izkušnje (trajanje dela, delovne naloge, kompetence in spretnosti…);
  • posebna znanja in sposobnosti (npr. socialna, organizacijska in računalniška znanja);
  • hobije, interese in ambicije (ta razdelek naj ne bo predolg, vključi interese, ki so raznovrstni, da pokažeš širok spekter zanimanj).

Življenjepis naj bo pregleden, podatki pa naj si sledijo kronološko. 

Motivacijsko pismo uporabi kot dopolnitev življenjepisa, s katerim želiš prepričati potencialnega delodajalca, da si prav ti primeren kandidat za razpisano delovno mesto. Pomembno je, da vsako motivacijsko pismo pišeš z ozirom na mesto, kamor se prijavljaš – to pomeni, da ne napišeš enega motivacijskega pisma za več delovnih mest. To ga naredi bolj osebnega, pri čemer izkažeš entuziazem in interes za točno določeno delovno mesto.

Načeloma se zahteva v obsegu ene strani, razdeljeno pa naj bo na tri dele – uvod, jedro, zaključek. Uvod naj zajema pozdrav, nagovor in kratko (osebno) predstavitev. V jedru omeni, kako si slišal za program prakse pri tem podjetju in vključi svoje poznavanje podjetja. Nadalje poudari svoje (pomembne) pretekle delovne izkušnje, razloži, zakaj se prijavljaš na delovno mesto in kaj lahko doprineseš delodajalcu in podjetju. Nenazadnje izkaži svojo motivacijo in interes za delovno pozicijo ter kompetence, ki so pomembne za delo na tem področju (vse navedene sposobnosti lahko podkrepiš s primeri). Zaključek naj vsebuje kratek povzetek, zakaj meniš, da si dober kandidat ter pozdrav.

Če na kratko povzamemo, bodi pozoren na naslednje:

  • Upoštevaj opis delovnega mesta in zahteve za predložitev življenjepisa, motivacijskega pisma itd. (v kakšni obliki moraš shraniti dokument, ali obstaja omejitev števila znakov…).
  • Dobro se seznani s podjetjem in delovnim mestom, ki te zanima.
  • Vsebino prilagodi delovnemu mestu, za katerega se poteguješ (ne navajaj ne relevantnih izkušenj).
  • Podatke navajaj kronološko.
  • V motivacijskem pismu se izogibaj ponavljanju življenjepisa (gre za globlji vpogled v tvoje izkušnje in osebnost).
  • Če te zavrnejo, nikakor ne obupaj in se prijavljaj še naprej!

Uporabne nasvete glede pisanja življenjepisa in motivacijskega pisma lahko najdeš tudi tukaj.