Študijske izmenjave
ERASMUS +
Program Erasmus+ je program EU za obdobje 2021–2027, ki podpira aktivnosti na področju izobraževanja, usposabljanja, mladine in športa v vseh sektorjih vseživljenjskega učenja.
Kot študent lahko greš na študijsko izmenjavo (na visokošolsko institucijo, ki ima s tvojo matično institucijo podpisan bilateralni sporazum), ali pa odideš na usposabljanje – prakso.
ŠTUDIJ V TUJINI (IZMENJAVA)
Erasmus+ ponuja podporo za organizacijo izmenjav za študente dodiplomskega, magistrskega in doktorskega študija. Programske (sodelujoče) države so: članice Evropske unije, Islandija, Liechtenstein, Norveška, Turčija, Severna Makedonija in Srbija.
Študentu se s tem omogoči, da del rednih študijskih obveznosti na katerikoli stopnji študija (vključujoč pripravo diplomskih, magistrskih ali doktorskih nalog, a izključujoč raziskovalno delo, ki ni neposredna študijska obveznost), namesto na matični instituciji opravi na partnerski instituciji v tujini – poglej si seznam ustanov, ki sodelujejo v programu. Partnerske institucije so tiste institucije, s katerimi ima matična univerza ali članica podpisan medinstitucionalni sporazum o izmenjavi študentk in študentov v določenem študijskem letu.
Tvoj status študenta v času izmenjave bo izenačen s statusom študentov v državi gostiteljici.
Študij na partnerski instituciji v tujini mora trajati najmanj 2 meseca in največ 12 mesecev na vsaki stopnji študija oz. največ 24 mesecev, če gre za enovit magistrski program. Obdobje fizične mobilnosti v tujini lahko kombiniraš z izvedbo virtualne mobilnosti, do skupnega trajanja največ 12 mesecev, pri čem virtualni del mobilnosti ni financiran s sredstvi Erasmus+ in se ne šteje v kvoto Erasmus+ statusa.
Vsako leto posamezne univerze objavijo razpis na katerega se moraš prijaviti, če želiš v naslednjem akademskem letu iti na izmenjavo (ali prakso). Za začetek postopka se moraš zato obrniti na mednarodno pisarno ali pisarno Erasmus+ na svoji univerzi ali visokošolski ustanovi.
Poleg pogojev razpisa, lahko matična fakulteta določi dodatne kriterije (kot so motivacija študenta, mednarodna aktivnost študenta, znanje tujega jezika, akademski uspeh ipd.) in sama izbere primerne kandidate na razpisana mesta na partnerskih institucijah, a vse zahteve v okviru postopka izbora morajo biti transparentne, dokumentirane in dostopne vsem zainteresiranim že med samim prijavnim postopkom.
Pred odhodom boš z ustanovo pošiljateljico in gostiteljico podpisal študijski sporazum (t.i. Learning Agreement), ki:
- opredeli način priznavanja študijskih dejavnosti v tujini,
- zagotavlja, da so priprave dovolj jasne za vse udeležene strani,
- določa pravice in dolžnosti udeleženih strani.
Ko si uspešno izbran, moraš zaprositi tudi za finančno podporo iz programa (t.i. »Erasmus štipendija«), ki je že vnaprej določena glede na državo v katero se odpravljaš. Podpisati moraš še pogodbo o štipendiranju in po tem dobiš 80% celotne štipendije, preostalih 20% pa po zaključku izmenjave in po oddanem poročilu o izmenjavi.
Pod določenimi pogoji lahko poleg Erasmus+ finančne dotacije zaprosiš še za:
- dodatna sredstva za študente z manj priložnostmi,
- dodatna sredstva Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS (Ad futura – za študijske obiske v tujini),
- podporo za vključevanje za udeležence s posebnimi potrebami.
Partnerska institucija gostujočim študentom v okviru programa Erasmus+ ne sme zaračunavati stroškov šolnine, vpisnine, izpitov, vstopa v knjižnico, uporabe laboratorijev ipd. Zaračuna lahko le manjše zneske za zavarovanje, članstvo v študentski organizaciji, drobni material (kopije, laboratorijski material ipd.).
PRAKSA
Program Erasmus+ omogoča, da v okviru a študija (na katerikoli stopnji) ali v obdobju 12 mesecev po zaključku študija opraviš praktično usposabljanje v podjetju ali drugi organizaciji v eni izmed držav, ki sodelujejo v programu Erasmus+. Udeležiš se ga lahko kot študenti z aktivnim statusom, praksa pa mora biti vsebinsko povezana s področjem študija, saj gre za strokovno izpopolnjevanje v tujini.
Prijaviti se moraš na uradu za mednarodne izmenjave oz. Erasmus+ na svoji visokošolski ustanovi.
Za delovno prakso v tujini je na voljo podpora Erasmus+ za obdobje od 2 do 12 mesecev. Obstaja tudi možnost kombinacije delovne prakse in študija v tujini. Za Erasmus+ finančno pomoč ter morebitne dodatke, moraš po oddani prijavi zaprositi. Finančna pomoč Erasmus+ sofinancira praktično usposabljanje v tujini in ne pokrije stroškov v celoti. Izplačana mora biti pred začetkom mobilnosti.
Za več informacij o možnostih v sklopu programa Erasmus+ se moraš seveda obrniti neposredno na koordinatorja znotraj fakultete ali univerze, z več podrobnostmi pa se lahko seznaniš tudi tukaj.
CEEPUS
CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) je regionalni program, katerega cilj je vzpostaviti in spodbujati mobilnosti študentov in profesorjev med sodelujočimi državami ter izkoristiti akademske povezave in možnosti za oblikovanje skupnih študijskih programov.
V programu sodelujejo visokošolske institucije iz naslednjih držav: Albanija, Avstrija, Bolgarija, Bosna in Hercegovina, Češka, Črna gora, Hrvaška, Kosovo, Madžarska, Severna Makedonija, Moldavija, Poljska, Romunija, Slovaška, Slovenija in Srbija.
CEEPUS deluje na osnovi mrež - posamezno mrežo ustanovijo univerza, fakulteta ali njihovi oddelki za določena področja
Kot študent lahko kandidiraš za štipendijo znotraj mreže v katero je tvoja institucija vključena (t.i. Network Mobility) in katerih institucija ne sodeluje v mrežah CEEPUS (t.i. Freemover Mobility). Štipendijo dodeljuje država prejemnica in vključuje štipendijo, namestitev, zdravstveno varstvo ter zagotavlja oprostitev šolnine. Potni stroški za študente so delno financirani.
Mreža zagotavlja priznavanje študijskega obdobja, ki ga študent preživi na partnerski instituciji.
Osnovni pogoji, ki jih moraš izpolnjevati kot študent so:
- končana dva semestra študija;
- redni vpis na visokošolsko institucijo v eni izmed držav CEEPUS;
- podpora koordinatorja posamezne mreže na matični instituciji;
- študenti na prvi in drugi stopnji lahko za časa svojega študija zaprosijo za največ 10 mesecev, doktorski študenti nimajo omejitev;
- v izjemnih primerih (npr. poletna šola) in z utemeljitvijo koordinatorja lahko zaprosiš tudi za krajša obdobja.
Za več informacij se moraš obrniti neposredno na koordinatorja znotraj fakultete ali univerze, z več podrobnostmi pa se lahko seznaniš tudi tukaj.
MAUI
MAUI ali »Mid-America Universities International« je program ki omogoča evropskim univerzam študijsko izmenjavo z ameriškimi univerzami. Ker je v ta program vključena samo Univerza v Ljubljani, se nanj lahko prijaviš le, če si študent UL.
UL kot partnerica v Utrechtski mreži univerz omogoča študijske izmenjave na institucijah združenja MAUI, za obdobje enega do dveh semestrov. V kolikor si izbran, si opravičen plačila šolnine ter pridobiš status rednega študenta na gostujoči instituciji. Vse ostale stroške vezane na bivanje v tujini v času študija ter stroške poti in zdravstvenega zavarovanja, moraš kriti sam.
Rok za oddajo prijave je običajno v februarju, a točen datum vsako leto razpiše UL.
Ob prijavi moraš obvezno navesti 3 univerze, kjer bi želel študirati in jih rangirati. Pri tem lahko izbiraš le tiste stopnje in področja študija, ki so na voljo na posamezni instituciji. Prijavi bo potrebno priložiti tudi izpis ocen z izračunano povprečno oceno (v slovenskem jeziku) in motivacijsko pismo v angleškem jeziku. Prijavite se lahko študenti 1. in 2. stopnje študija, vendar imajo načeloma prednost študentje 1. stopnje.
Med drugim se zahteva, da si zaključil najmanj prvi letnik prvostopenjskega študija, ob vpisu na univerze v ZDA boš moral predložiti potrdilo o opravljenem jezikovnem testu, ostale pogoje pa si lahko pogledaš na spletni strani UL.
Končni izbor študentov potrdi univerza gostiteljica.
Za več informacij se moraš obrniti neposredno na koordinatorja znotraj fakultete ali univerze, z več podrobnostmi pa se lahko seznaniš tudi tukaj.
AEN
AEN ali »Australian European Network« je program ki omogoča izmenjave med evropskimi in avstralskimi univerzami. Ker je v ta program vključena samo Univerza v Ljubljani, se nanj lahko prijaviš le, če si študent UL.
UL kot partnerica v Utrechtski mreži univerz omogoča študijske izmenjave na petih institucijah v Avstraliji, za obdobje enega do dveh semestrov. V kolikor si izbran, si opravičen plačila šolnine ter pridobiš status rednega študenta na gostujoči instituciji. Vse ostale stroške vezane na bivanje v tujini v času študija ter stroške poti in zdravstvenega zavarovanja, moraš kriti sam.
Rok za oddajo prijave je običajno v februarju, a točen datum vsako leto razpiše UL.
Ob prijavi moraš obvezno navesti 3 univerze, kjer bi želel študirati in jih rangirati. Pri tem lahko izbiraš le tiste stopnje in področja študija, ki so na voljo na posamezni instituciji. Prijavi bo potrebno priložiti tudi izpis ocen z izračunano povprečno oceno (v slovenskem jeziku) in motivacijsko pismo v angleškem jeziku. Prijavite se lahko študenti 1. in 2. stopnje študija, vendar imajo prednost študentje 1. stopnje. Doktorski študij in študij medicine nista možna.
Med drugim se zahteva, da si zaključil najmanj prvi letnik prvostopenjskega študija, ob vpisu na univerze v Avstraliji boš moral predložiti potrdilo o znanju angleškega jezika, ostale pogoje pa si lahko pogledaš na spletni strani UL.
Končni izbor študentov potrdi univerza gostiteljica.
Za več informacij se moraš obrniti neposredno na koordinatorja znotraj fakultete ali univerze, z več podrobnostmi pa se lahko seznaniš tudi tukaj.
DRUGO
BILATERALNI SPORAZUMI
Študijske izmenjave so za slovenske študente mogoče tudi preko bilateralnih sporazumov, možna pa je tudi pridobitev štipendije prek razpisov tujih institucij. Vlada Republike Slovenije ima namreč z različnimi državami sveta podpisane bilateralne sporazume o sodelovanju tudi na področju štipendiranja in študijskih izmenjav.
Objavljene razpisane možnosti lahko najdeš tukaj (CMEPIUS), za dodatne informacije pa se moraš obrniti neposredno na razpisno institucijo.
ASEF
ASEF ali »American Slovenian education fundation« je neodvisna neprofitna organizacija, ki si zadaja boljše sodelovanje med ameriškim in slovenskim izobraževanjem in podpira visoko nadarjene študente in učence.Ponujajo različne subvencije z velikim učinkom in programe donacij, materiale in učna gradiva ter mednarodno izmenjavo študentov in profesorjev.
Več si lahko prebereš tukaj.
FULBRIGHT
Program Fulbright je namenjen slovenskim doktorskim študentom in podoktorskim raziskovalcem za gostovanje v ZDA ter ameriškim državljanom za gostovanje v Sloveniji. Kandidati so izbrani na podlagi selekcijskega postopka s strani komisije Fulbright in končne potrditve kandidatov s strani pristojnega organa v ZDA.
Več si lahko prebereš tukaj (Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad – Ad futura).
MOŽNOSTI V SKLOPU POSAMEZNE FAKULTETE
Več izmenjav včasih omogočajo tudi same fakultete, ki imajo lahko podpisane različne bilateralne sporazume, zato se je o morebitnih možnostih dobro pozanimati neposredno na fakulteti ali univerzi.